DROPS Delight
DROPS Delight
75% Wełna, 25% Poliamid
Wycofane z produkcji
znajdź alternatywę
DROPS Fabel
DROPS Fabel
75% Wełna, 25% Poliamid
od 8.30 zł /50g
DROPS Super Sale
DROPS 150-49
DROPS design: Model nr de-109
Grupa włóczek A
-----------------------------------------------------------
Wymiary: ok. 100 x 170 cm
Materiał:
DROPS DELIGHT od Garnstudio
150 g kolor nr 11, fioletowy/zielony
150 g kolor nr 15, turkusowy/brązowo-bordowy/beż

I :
DROPS FABEL od Garnstudio
250 g kolor nr 800, ecru/beż
150 g kolor nr 310, zachód słońca

SZYDEŁKO DROPS nr 6 – lub odpowiedniego rozmiaru, aby 1 otrzymany kwadrat miał wymiary 23 x 23 cm.
----------------------------------------------------------

-------------------------------------------------------

Alternatywna włóczka – Tutaj znajdziesz jak zamienić włóczkę na inną
Grupy włóczek A-F – Użyj tego samego wzoru i zamień włóczkę tutaj
Ile alternatywnej włóczki użyć – Wypróbuj nasz zamiennik włóczek tutaj

-------------------------------------------------------

DROPS Delight
DROPS Delight
75% Wełna, 25% Poliamid
Wycofane z produkcji
znajdź alternatywę
DROPS Fabel
DROPS Fabel
75% Wełna, 25% Poliamid
od 8.30 zł /50g

Objaśnienia do wzoru

WSKAZÓWKA KOLORY:
Aby uzyskać estetyczną zmianę koloru, zmienić w ost. oz w okrążeniu nowym kolorem następująco: wbić szydełko w na pocz. okrążenia, przeciągnąć nitkę przez to oł nowym kolorem i przeciągnąć nitkę przez o. na szydełku.

KOLORY:
KWADRAT 1:
OKR. 1-3: Delight nr 11, fioletowy/zielony
OKR. 4-5: Fabel nr 800, ecru/beż
OKR. 6-7: Delight nr 11
OKR. 8: Fabel nr 310, zachód słońca
OKR. 9: Delight nr 11
OKR. 10: Fabel nr 310
OKR. 11: Fabel nr 800

KWADRAT 2:
OKR. 1-3: Delight nr 15, turkusowy/brązowo-bordowy/beż
OKR. 4-5: Fabel nr 800, ecru/beż
OKR. 6-7: Delight nr 15
OKR. 8: Fabel nr 310, zachód słońca
OKR. 9: Delight nr 15
OKR. 10: Fabel nr 310
OKR. 11: Fabel nr 800
----------------------------------------------------------

NARZUTA:
Wykonać kwadraty zgodnie z opisem poniżej. Przer. 14 kwadratów w każdym kolorze - patrz wyjaśnienia powyżej – lub łącznie 28 kwadratów.

KWADRAT na szydełku:
PATRZ WSKAZÓWKA KOLORY i KOLORY.
Na szydełku nr 6 wykonać 6 oł włóczką Delight i zamknąć w pierścień podstawy przerabiając 1 oz w 1-sze oł. Dalej przer. wg schematu A.1 następująco:
OKR. 1: 1 oł, 7 w pierścień podstawy, zakończyć przerabiając 1 oz w oł na pocz. okrążenia = 8 m.
OKR. 2: 6 oł (= 1 + 3 oł), * 1 sł w nast. oś, 3 oł *, powt. od *-* w sumie 7 razy i zakończyć okrążenie przerabiając 1 oz w 3-cie oł na pocz. okrążenia = 8 sł a między każdym z nich 3 oł.
OKR. 3: 1 oz w 1-szy łuk, 3 oł (= 1 sł), 3 sł w ten sam łuk, * 2 oł, 4 sł w nast. łuk *, powt. od *-* w sumie 7 razy, przer. 2 oł i zakończyć okrążenie przerabiając 1 oz w 3-cie oł na pocz. okrążenia = 8 pęczków sł a między każdym z nich 2 oł. Odciąć nitkę Delight.
OKR. 4: Dalej przer. włóczką Fabel i zacząć od 1 oś w łuk, 3 oł (= 1 sł), 2 sł w ten sam łuk, 3 oł, 3 sł w ten sam łuk, * 3 oł, 2 oś w nast. łuk, 3 oł, w nast. łuk przer.: 3 sł + 3 oł + 3 sł *, powt. od *-* w sumie 3 razy, przer. 3 oł, 2 oś w nast. łuk, 3 oł i zakończyć okrążenie przerabiając 1 oz w 3-cie oł na pocz. okrążenia.
OKR. 5: 1 oł (= 1 oś), 1 oś w każdy z 2 nast. sł, 3 oś w łuk w rogu, 1 oś w każdy z 3 nast. sł, * 4 oś w łuk, 1 oś między 2 nast. oś, 4 oś w łuk, 1 oś w każdy z 3 nast. sł, 3 oś w łuk w rogu, 1 oś w każdy z 3 nast. sł *, powt. od *-* w sumie 3 razy, 4 oś w nast. łuk, 1 oś między 2 nast. oś, 4 oś w nast. łuk, wziąć teraz włóczkę Delight i zakończyć okrążenie przerabiając 1 oz w oł na pocz. okrążenia.
OKR. 6: 3 oł włóczką Delight (= 1 sł), dalej 1 sł w każde oś poprzedniego okr., ale w oś na środku w każdym rogu przer. 2 sł + 2 oł + 2 sł = 21 sł między każdym łukiem, zakończyć okrążenie przerabiając 1 oz w 3-cie oł na pocz. okrążenia.
OKR. 7: 1 oł (= 1 oś), 1 oś w każdy sł poprzedniego okr., ale w łuk w każdym rogu przer. 3 oś, zakończyć okrążenie przerabiając 1 oz w oł na pocz. okrążenia = 96 oś w okrążeniu. Zakończyć.
OKR. 8: Dalej przer. włóczką Fabel i zacząć od 1 oz w oś na środku w jeden z rogów. Przer. 3 oł (= 1 sł), 3 sł w to samo o., 2 oł, 4 sł w to samo o., * (1 oł, ominąć 5 oś, 4 sł w nast. oś), powt. od (-) w sumie 3 razy, przer. 1 oł, ominąć 5 oś, w nast. oś (tj. oś w rogu) przer. 4 sł + 2 oł + 4 sł *, powt. od *-* w sumie 3 razy, powt. od (-) jeszcze 1 raz, przer. 1 oł, wziąć teraz włóczkę Delight i zakończyć okrążenie przerabiając 1 oz w 3-cie oł na pocz. okrążenia.
OKR. 9: Obrócić i przer. 3 oł włóczką Delight (= 1 sł), przer. 3 sł w to samo oł i dalej przer. 4 sł w każde oł i 1 oł między każdym pęczkiem sł. W łuk w każdym rogu przer. 4 sł + 2 oł + 4 sł, wziąć teraz włóczkę Fabel na końcu okr. i zakończyć przerabiając 1 oz w 3-cie oł na pocz. okrążenia.
OKR. 10: Jak okr. 9 ale włóczką Fabel.
OKR. 11: Jak okr. 9 ale włóczką Fabel. Zakończyć.

WYKOŃCZENIE :
Ułożyć kwadraty: 4 na szerokość i 7 na wysokość. Łączyć je razem brzeg do brzegu włóczką Fabel kolor ecru/beż wg schematu A.2, tzn. ułożyć 2 kwadraty razem i przer. 1 oś w łuk w rogu kwadratu, 1 oł, 1 oś w łuk w rogu drugiego kwadratu, * 4 oł, 1 oś w nast. łuk 2 kwadratów (w tym samym czasie przer. w łuki) *, powt. od *-* i zakończyć przerabiając 4 oł, 1 oś w łuk rogu 1-szego kwadratu, 1 oł i 1 oz w łuk w rogu drugiego kwadratu.
UWAGA: zszywać kwadraty najpierw w poprzek robótki, dalej na szerokość.

BRZEG NA SZYDEŁKU WOKÓŁ NARZUTY
Wykonać następujący brzeg wokół narzuty na szydełku nr 6 włóczką Fabel ecru/beż wg schematu A.3 następująco:
OKR. 1: Zacząć na prawej stronie robótki od rogu narzuty i przer. włóczką Fabel kolor ecru/beż następująco: 3 oł (= 1 sł), 3 sł w to samo oł, 2 oł, 4 sł w ten sam łuk i dalej przer. 4 sł w każde oł i 1 oł między każdym pęczkiem sł. W łuk w rogu przer. 4 sł + 2 oł + 4 sł, zakończyć okrążenie przerabiając 1 oz w 3-cie oł na pocz. okrążenia.
OKR. 2: 1 oł (= 1 oś), 1 oś w każde o. przez całe okrążenie (tj. 1 oś w każdy sł, 1 oś w każde oł, 1 oś w każdy róg kwadratów, 4 oś w miejscu każdego przejścia między kwadratami i 2 oś w każdy róg narzuty), zakończyć okrążenie przerabiając 1 oz w 1-sze oł na pocz. okrążenia.
OKR. 3: 3 oł, (= 1 sł), 1 sł w każde oś przez całe okrążenie, ale w każde z 2 oś w każdym rogu narzuty przer. 2 sł = 4 sł w rogach, zakończyć okrążenie przerabiając 1 oz w 3-cie oł na pocz. okrążenia.
OKR. 4: 3 oł (= 1 sł), 1 sł w każdy sł, ale w każdy z 4 sł w każdym rogu narzuty przer. 2 sł = 8 sł w każdy róg, zakończyć okrążenie przerabiając 1 oz w 3-cie oł na pocz. okrążenia.
OKR. 5: 3 oł (= 1 sł), * ominąć 3 sł, 1 oś w nast. sł, ominąć 3 sł, 10 sł w nast. sł *, powt. od *-* całe okrążenie – dopasować, aby mieć 1 pęczek z 10 sł na środku każdego rogu i zakończyć przerabiając 1 oz w 3-cie oł w okr.

Schemat

symbols = 1 oś
symbols = 1 oz
symbols = 1 oł
symbols = 1 sł
diagram
diagram
Chcesz o coś zapytać? Zobacz listę często zadawanych pytań (FAQ)

Od próbki zależą ostateczne wymiary robótki, zwykle jest podawana w rozmiarze 10 x 10 cm. Podaje się ją następująco: liczba oczek na szerokość x liczba rzędów na wysokość – np. 19 oczek x 26 rzędów = 10 x 10 cm.

Próbka/naprężenie nici jest sprawą bardzo indywidualną; niektórzy przerabiają robótkę luźno, a niektórzy ciasno. Dlatego należy dopasować swój sposób pracy do rozmiaru drutów. Rozmiar drutów podany we wzorze jest orientacyjny! Musisz wybrać taki rozmiar drutów/szydełka (większy lub mniejszy), aby otrzymana przez CIEBIE próbka, była zgodna z próbką we wzorze. Jeżeli twoja próbka nie będzie zgodna z tą podaną we wzorze, będziesz mieć inne zużycie włóczki, a twoja robótka będzie miała wymiary inne niż te określone we wzorze.

Od próbki również zależy również, jaką włóczką można zastąpić inną włóczkę. Jeżeli tylko próbki dla obu tych włóczek będą się zgadzać, można zastępować jedną włóczkę drugą włóczką.

Zobacz kurs DROPS: Jak zmierzyć próbkę

Zobacz instrukcję video DROPS: Jak wykonać próbkę

Wymagana ilość włóczki jest podana w gramach, np. 450 g. Aby obliczyć ile motków włóczki będziemy potrzebować, najpierw należy sprawdzić ile gramów włóczki jest w 1 motku (25g, 50g lub 100g). Informacja ta jest dostępna po kliknięciu na dany rodzaj włóczki na naszych stronach. Następnie należy podzielić wymaganą ilość włóczki przez ciężar 1 motka. Na przykład, jeżeli motek waży 50g (większość włóczek ma właśnie taki ciężar), obliczenie przedstawia się następująco: 450 / 50 = 9 motków.

Gdy zmieniasz włóczkę, najważniejszą sprawą jest to, aby próbka, którą z niej wykonasz, była taka sama jak ta podana dla oryginalnej włóczki we wzorze. W ten sposób wymiary gotowego produktu będą takie same jak na schematycznym rysunku na dole opisu we wzorze. Najłatwiej otrzymasz taką samą próbkę, zastępując oryginalną włóczkę inną włóczką z tej samej Grupy włóczek. Można również przerabiać kilkoma nitkami cieńszej włóczki, które w sumie będą odpowiadać grubszej włóczce i otrzymamy w obydwu przypadkach taką samą próbkę. Wypróbuj nasz zamiennik włóczek. Zalecamy, aby zawsze wykonywać próbkę.

UWAGA: gdy zmienimy włóczkę, gotowe ubranie może wyglądać inaczej niż na zdjęciu, będzie też inne w dotyku, ze względu na indywidualne właściwości każdej z włóczek.

Zobacz kurs DROPS: Czy mogę użyć innej włóczki niż ta wskazana we wzorze?

Wszystkie nasze włóczki zostały podzielone na grupy (od A do F) ze względu na ich grubość i próbkę – do grupy A należą najcieńsze włóczki, a do grupy F najgrubsze. W ten sposób łatwo jest znaleźć alternatywną włóczkę dla tego samego wzoru. Wszystkie włóczki w ramach tej samej grupy mają taką samą próbkę i mogą byś stosowane zamiennie. Jednak warto pamiętać, że gotowy produkt wykonany z innej włóczki niż oryginalnie we wzorze może mieć inną strukturę i wygląd.

Kliknij tutaj i zobacz zestawienie naszych włóczek wg grup

Na górze w każdym naszym wzorze znajdziesz link do zamiennika włóczek, bardzo przydatnego narzędzia, jeżeli chcesz wykonać wzór z innej włóczki niż podana we wzorze. Po wpisaniu rodzaju włóczki, którą chcesz zastąpić, jej ilości (dla twojego rozmiaru) i liczby nitek, zamiennik zaproponuje ci alternatywne włóczki, dla takiej samej próbki. Dodatkowo zobaczysz ile nowej włóczki będziesz potrzebować i czy trzeba będzie przerabiać kilkoma nitkami jednocześnie. Większość naszych włóczek występuje w motkach po 50g (niektóre mają 25g lub 100g).

Jeżeli wzór jest wykonywany wieloma kolorami, każdy kolor powinien być zastępowany oddzielnie. Podobnie, jeżeli wzór jest przerabiany kilkoma nitkami różnych włóczek (np. 1 nitką włóczki Alpaca i 1 nitką włóczki Kid-Silk), będziesz musiała znaleźć zamiennik/alternatywę dla każdej włóczki z osobna.

Kliknij tutaj i zobacz nasz zamiennik włóczek

Ponieważ różne włóczki mają różne właściwości i fakturę, zdecydowaliśmy się pozostawić we wzorach oryginalną włóczkę (już wycofaną z produkcji). Możesz bez trudu znaleźć odpowiednią włóczkę wśród obecnie dostępnych włóczek, używając naszego zamiennika włóczek lub wybierając włóczkę z tej samej Grupy włóczek.

Być może niektórzy sprzedawcy mają jeszcze na stanie włóczki wycofane z produkcji, albo ktoś ma w domu kilka motków takiej włóczki i chce znaleźć dla niej jakiś wzór.

Zamiennik włóczek wskaże ci alternatywną włóczkę, wraz z jej ilością.

Jeżeli nie wiesz jaki rozmiar wybrać, najlepszym rozwiązaniem będzie zmierzenie swetra, który już masz, który lubisz i którego rozmiar Ci odpowiada. Następnie musisz porównać jego wymiary z miarami na schematycznym rysunku swetra.

Schematyczny rysunek swetra znajduje się na dole wzoru.

Patrz kurs DROPS: Jak odczytać miary w schemacie

Numer drutów podany we wzorze jest orientacyjny, najważniejsze, aby utrzymywać odpowiednie naprężenie nici/rozmiar próbki. A ponieważ jest to sprawą bardzo indywidualną, musisz tak dopasować rozmiar drutów, aby TWOJA próbka była taka sama jak we wzorze – rozmiar drutów może różnić się o 1, a nawet 2 rozmiary, w górę lub w dół. Dlatego zawsze zalecamy, aby wykonywać próbki testowe.

Jeżeli twoja próbka różni się od tej podanej we wzorze, wymiary ukończonego ubrania mogą różnić się od wymiarów podanych na schematycznym rysunku na dole wzoru.

Zobacz kurs DROPS: Jak zmierzyć próbkę

Zobacz video DROPS: Jak wykonać próbkę

Wykonywanie ubrania od góry do dołu ułatwia dopasowanie robótki do swoich potrzeb. Na przykład, łatwiej jest przymierzyć ubranie podczas pracy nad nim, jak również dopasować długość karczku i pokrojów rękawów.

We wzorze podane są kolejne etapy pracy, krok po kroku, zgodnie z kolejnością działań. Schematy są dopasowane do próbki/naprężenia nici i są przerabiane jak zwykle.

Schemat pokazuje wszystkie rzędy/okrążenia, każde oczko jest pokazane na prawej stronie robótki. Jest odczytywany od dołu do góry, od prawej do lewej strony. 1 kwadracik/pole = 1 oczko.

Gdy przerabiamy w tę i z powrotem, co drugi rząd jest przerabiany na prawej stronie robótki i co drugi rząd jest przerabiany na lewej stronie robótki. Gdy przerabiamy na lewej stronie robótki, będziemy przerabiać schemat odwrócony: czyli od lewej do prawej strony, prawe oczka są przerabiane na lewo, a lewe na prawo, itd.

Gdy przerabiamy na okrągło, każdy rząd jest przerabiany na prawej stronie robótki, a schemat jest przerabiany od prawej do lewej strony we wszystkich okrążeniach.

Zobacz kurs DROPS: Jak odczytywać schematy w robótce na drutach

Schemat pokazuje wszystkie rzędy/okrążenia, a każde oczko jest pokazane na prawej stronie robótki. Jest przerabiany od dołu do góry, od prawej do lewej strony.

Gdy przerabiamy w tę i z powrotem, co drugi rząd jest przerabiany na prawej stronie robótki: od prawej do lewej strony, a co drugi rząd jest przerabiany na lewej stronie robótki: od lewej do prawej strony.

Gdy przerabiamy na okrągło, każdy rząd w schemacie jest przerabiany na prawej stronie robótki, od prawej do lewej strony.

Gdy przerabiamy schemat kołowy, zaczynamy przerabiać od środka i dalej przerabiamy na boki, przeciwnie do ruchu wskazówek zegara, rząd po rzędzie.

Rzędy zazwyczaj zaczynają się od podanej liczby oczek łańcuszka (równoważnej do wysokości kolejnego oczka), będzie to również pokazane w schemacie lub wyjaśnione w opisie do wzoru.

Zobacz kurs DROPS: Jak odczytywać schematy w robótce na szydełku

W opisie, aby przerobić kilka schematów, jeden po drugim w tym samym okrążeniu/rzędzie, często jest napisane: „przerobić schemat A.1, A.2, A.3 w sumie 0-0-2-3-4 razy”. To oznacza, że należy przerobić schemat A.1 jeden raz, następnie schemat A.2 jest przerabiany jeden raz i schemat A.3 jest powtarzany (na szerokość) tyle razy ile jest przewidziane dla wykonywanego rozmiaru – w tym przypadku jest to: w rozmiarze S = 0 razy, M = 0 razy, L=2 razy, XL= 3 razy i XXL = 4 razy.

Schematy są przerabiane jak zwykle: zaczynamy od pierwszego rzędu w schemacie A.1, następnie przerabiamy pierwszy rząd schematu A.2 etc.

Zobacz kurs DROPS: Jak odczytywać schematy w robótce na drutach

Zobacz kurs DROPS: Jak odczytywać schematy w robótce na szydełku

Całkowita szerokość ubrania (od mankietu do mankietu) jest większa w większych rozmiarach, mimo że rękawy są krótsze. W większych rozmiarach główka rękawa jest dłuższa i ramiona są szersze, dlatego rękawy będą dobrze dopasowane w każdym rozmiarze.

Schematyczny rysunek z podanymi wymiarami dostarcza wiedzy na temat całkowitej długości ubrania. Jeżeli weźmiemy sweter, to jego długość jest mierzona od najdalej wysuniętego punktu na ramieniu (zwykle najbliżej dekoltu) i dalej w dół do końca robótki. Długość NIE jest mierzona od brzegu ramienia. Podobnie, długość karczku jest mierzona od najdalszego punktu na ramieniu i dalej w dół, do miejsca, gdzie karczek jest dzielony na tułów i rękawy.

Długość swetra nie jest mierzona wzdłuż obszyć przodów, chyba że we wzorze jest określone inaczej. Wyznaczając długość robótki, mierzyć zawsze po wewnętrznej stronie obszyć przodów.

Zobacz kurs DROPS: Jak odczytać miary w schemacie

Schematy są często powtarzane, zarówno na szerokość jak i na wysokość. 1 powtórzenie w schemacie pokazuje sposób w jaki pojawia się on we wzorze. Jeżeli jest napisane, aby przerobić 5 razy schemat A.1 na szerokość (na okrągło), to znaczy, że trzeba przerabiać schemat A.1 w sumie 5 razy, jeden za drugim na okrągło. Jeżeli jest napisane, aby przerobić 2 razy schemat A.1 na wysokość, wówczas przerabia się cały schemat jeden raz, a następnie powtarza go ponownie od początku i przerabia cały schemat jeszcze jeden raz.

Oczka łańcuszka są nieznacznie węższe od pozostałych oczek i aby początek/brzeg robótki nie był zbyt wąski, dodajemy na początku nieco więcej oczek łańcuszka. Liczba oczek zostanie dopasowana w kolejnym rzędzie, aby zgadzała się z wzorem i schematycznym rysunkiem.

Ściągacz jest bardziej elastycznym ściegiem i ściąga robótkę bardziej niż na przykład dżersej. Dodając oczka przed brzegiem ściągaczem unikniesz widocznej różnicy szerokości między ściągaczem, a resztą robótki.

Łatwo jest tak zamknąć oczka, aby robótka była zbyt ciasna, a wykonując narzuty podczas zamykania oczek (i jednocześnie zamykając je jak zwykłe oczka) unikniemy zbyt ścisłego brzegu.

Zobacz video DROPS: Zakańczanie robótki z narzutami

W celu równomiernego dodania oczek (lub zamknięcia), dodajemy na przykład: na przemian co 3-ci i 4-ty rząd następująco: przerobić 2 rzędy i dodawać oczka w 3-cim rzędzie, przerobić 3 rzędy i dodawać oczka w 4-tym rzędzie. Powtarzać tą sekwencję, aż wszystkie oczka zostaną dodane.

Zobacz kurs DROPS: Dodawać lub zamykać 1 o. na przemian, co 3 i 4 rzędy

Jeżeli wolisz wykonywać robótkę na okrągło zamiast w tę i z powrotem, możesz odpowiednio zmodyfikować wzór. Będziesz musiała dodać tzw. oczka steek na środku przodu (zazwyczaj jest to 5 oczek) i dalej postępować zgodnie z opisem. Gdy normalnie obracasz robótkę, aby przerabiać na lewej stronie robótki, dalej przerabiaj ponad oczkami steek i przerabiaj na okrągło. Na końcu należy przeciąć robótkę, nabrać oczka na obszycia i zakryć przecięte brzegi.

Zobacz video DROPS: Jak na drutach wykonać tzw. oczka ‘steek’ i przeciąć robótkę

Jeżeli wolisz wykonywać robótkę w tę i zamiast powrotem zamiast na okrągło, możesz odpowiednio zmodyfikować wzór, aby przerabiać kolejne elementy robótki oddzielnie, a połączyć je na koniec. Podzielić oczka na tułów przez 2, dodać 1 oczko brzegowe z każdej strony (na szwy) i wykonywać tył i przód oddzielnie.

Zobacz kurs DROPS: Czy wzór na drutach z żyłką może być wykonany na prostych drutach?

Powtórzenia schematów powodują, że w różnych rozmiarach wygląd ubrania może się nieco różnić, w celu uzyskania właściwych proporcji. Jeżeli wykonujesz ubranie w innym rozmiarze niż jest na zdjęciu, może ono wyglądać nieco inaczej. Zostało to starannie opracowane i dopasowane, aby wygląd ubrania był taki sam we wszystkich rozmiarach.

Pamiętaj, aby postępować zgodnie z opisem i wykonywać schematy dla twojego rozmiaru!

Jeżeli znalazłaś wzór, który ci się spodobał i który jest dostępny w rozmiarze damskim, bez trudu zamienisz go na sweter męski. Podstawową różnicą jest długość rękawów i tułowia. Przerabiaj na początku jak w rozmiarze damskim, którego obwód klatki piersiowej będzie odpowiedni dla mężczyzny. Dodatkowa długość tułowia będzie dodana bezpośrednio przed zamykaniem oczek na podkrój rękawa/główkę rękawa. Jeżeli wzór jest przerabiany z góry na dół, możesz dodać dodatkowe centymetry za podkrojem rękawa lub przed 1-szym zamykaniem oczek na rękawie.

Co do ilości włóczki, zależy od tego ile centymetrów dodasz, ale zawsze lepiej kupić o jeden motek za dużo, niż za mało.

Wszystkie włóczki maja pewną nadwyżkę włókien (w wyniku produkcji), które mogą wychodzić, inaczej linieć lub obłazić. Szczotkowane (wyczesywane) włóczki (z większym włoskiem) mają więcej takich luźnych, zbędnych włókien, co sprzyja obłażeniu.

Mimo, że nie można zagwarantować, aby szczotkowana włóczka zupełnie nie gubiła nie nitek, możemy to zminimalizować postępując następująco:

1. Po zakończeniu pracy nad robótką (przed praniem) mocno ją wytrzepać, aby zbędne włókna wypadły. UWAGA: NIE używać rolki do ubrań, szczotki czy innych metod, które wyciągają włóczkę.

2. Umieścić ubranie w plastikowej torbie i umieścić w zamrażarce – temperatura spowoduje, że włóczka staną się mniej związane ze sobą, a ich nadmiar zostanie łatwiej usunięty.

3. Pozostaw ubranie w zamrażarce na kilka godzin, wyjmij je i wytrzep ponownie.

4. Pierz ubranie zgodnie z instrukcją prania, która znajduje się na etykiecie włóczki.

Mechacenie jest naturalnym procesem, który zachodzi nawet w przypadku najbardziej ekskluzywnych włókien. Jest to naturalna oznaka zużycia, której trudno uniknąć i która jest najbardziej widoczna na fragmentach odzieży najbardziej narażonych na tarcie, takich jak ramiona i mankiety swetra.

Twoje ubranie będzie wyglądać jak nowe, gdy usuniesz zmechacenia/kłaczki za pomocą grzebienia do dzianin lub golarki.

Dalej nie masz odpowiedzi na swoje pytanie? Zjedź niżej i zadaj pytanie jednemu z naszych ekspertów, który postara Ci się pomóc. Nastąpi to w ciągu 5-10 dni roboczych.
W międzyczasie możesz zobaczyć pytania i odpowiedzi pozostawione do tego wzoru przez innych użytkowników strony lub dołączyć do grupy DROPS Workshop na facebooku, aby uzyskać pomoc od innych dziewiarek!

Może Ci się również spodobać...

Dodaj komentarz do modelu DROPS 150-49

Chcielibyśmy się dowiedzieć co masz do powiedzenia o tym wzorze!

Jeśli chcesz zadać pytanie i szybko uzyskać odpowiedź, upewnij się, że została wybrana właściwa kategoria w formularzu poniżej. Pola obowiązkowe są oznaczone *.

Komentarze / Pytania (31)

country flag Esther wrote:

Goedemiddag, ik heb deze deken voor het eerst gewassen, met de hand, maar helaas werd mij pas toen deze lag te drogen duidelijk dat de rode kleur nogal is uitgelopen. Alles wat wit was is nu verkleurd. Hebben jullie een idee of/hoe dit nog te redden valt, en misschien ook voor het vervolg, hoe dit gewassen kan worden zonder dat dit probleem zich voordoet? Ik overweeg om alle witte stukken opnieuw te haken maar dat wordt wel een klusje in dat geval..! Alvast bedankt!

02.01.2024 - 12:00

DROPS Design answered:

Dag Esther,

Dit zou niet mogen gebeuren als je je aan de wasvoorschriften houdt. Je kunt het beste even contact opnemen met de winkel waar je het garen gekocht hebt om de klacht over het verlopen door te geven.

07.01.2024 - 13:40

country flag Ragna Karoline wrote:

Jeg finner ikke Delight nr 15 i fargekartet, heller ikke fabel 800. Har du gått ut eller fått nye navn?

02.02.2021 - 12:36

DROPS Design answered:

Hei Ragna. Begge fargene er utgått. Ta en titt på DROPS Fabel nr. 101 beige eller farge nr. 100 natur. Kanskje du kan erstatte nr. 800 med et av disse? I DROPS Delight er nok den nærmeste farge nr 12, regnbue (mer blå/lilla) eller farge nr. 11 syrin/grønn (lysere og mer rosa / lilla). mvh DROPS design

08.02.2021 - 12:06

country flag Claudia Häberle wrote:

Hallo, ich würde gerne diese Decke häkeln. Bräuchte sie aber etwas größer, ca.120 x 190. Das wären dann 12 Grannys mehr und die Umrandung wäre größer. Wieviel Wolle würden Sie dann für die Decke empfehlen ? Vielen lieben Dank für Ihre Hilfe schon im Voraus Grüße Claudia Häberle

31.03.2020 - 23:35

DROPS Design answered:

Liebe Frau Häberle, leider können wir jeder Anleitung nach jedem individuellen Frage anpassen und einzelne Modelle auf individuellen Wunsch hin umrechnen. Wenn sie Hilfe damit brauchen, wenden Sie sich bitte an Ihrem DROPS Laden, dort hilft man Ihnen gerne weiter, auch telefonisch oder per E-Mail. Viel Spaß beim stricken!

01.04.2020 - 08:25

country flag Soyoung wrote:

Hi! i can,t understand “edge around blanket round 2” part.. 4 sc,, Which part should I do it? I can't find a place to do it. Thank you!

30.03.2020 - 16:59

DROPS Design answered:

Dear Soyoung, our designteam will check this round, but I would skip that part, ie work only sc on round 2 on edge - just as shown in diagram A.3. Happy crocheting!

03.04.2020 - 12:58

country flag Rosa María Sanz Ledesma wrote:

Buenos días: En este patrón se recomienda tejer con ganchillo del número seis pero la lana es muy fina. Es un error, se teje con hilo doble?? porque el tejido con el 6 queda muy abierto... Muchas gracias

28.08.2019 - 13:52

DROPS Design answered:

Hola Rosa Maria. En este patrón utilizan un número de ganchillo superior a lo habitual para esta lana. Pero el tamaño del ganchillo es solo orientativo. Es necesario hacer una muestra para poder elegir el numero de ganchillo apropiado. No se teje con hilo doble

31.08.2019 - 19:58

country flag Esther wrote:

Vraagje over de rand die om de deken heen wordt gehaakt: bij toer 1 is het mij niet helemaal duidelijk wat de bedoeling is bij de overgang tussen twee verschillende vierkantjes. Haak ik 4 stk in de losse tussen de vierkantjes en dan dus niet in de hoeken van de vierkantjes zelf? Bij toer 2 staat dat er 4 v in elke overgang tussen elk vierkant worden gehaakt, zijn dit dus 4v in de 4 stk die dan tussen de vierkanten ontstaan?

05.07.2016 - 16:39

DROPS Design answered:

Hoi Esther. Je hebt de vierkantjes samengehaakt volgens patroon A.2 = dus je haakt de 4 stk in de lossen tussen het vierkantje. Je haakt dan 4 stk in elke l op het vierkantje met 1 l boven elke stk-groep. Ik zou geen stk haken in de hoeken, volgens mij wordt het dan te veel.

06.07.2016 - 14:30

country flag Benthe Enger wrote:

Skal dette teppet hekles med dobbel tråd? Jeg synes garnet virker så tynt for pinne nr 6.

05.10.2015 - 15:59

DROPS Design answered:

Hej Benthe, ja tæppet hækles bare med 1 tråd. God fornøjelse!

06.10.2015 - 14:33

country flag Manuela wrote:

Muss man für die Decke "Summer Nights" (150-49) den Faden doppelt nehmen, weil laut Anleitung eine 6mm Nadel verwendet werden soll?? Auf den Garnen sind 2,5 bzw. 3 mm Nadeln angegeben. Vielen Dank vorab für eine Antwort!!

30.04.2015 - 13:08

DROPS Design answered:

Sie nehmen das Garn nicht doppelt, sondern häkeln einfädig. Die Maschen sollen sehr locker werden, die Decke soll luftig und anschmiegsam sein, daher die dicke Nadel. Theoretisch können Sie dünne Garne immer mit deutlich stärkeren Nadeln als auf der Banderole angegeben stricken (oder umgekehrt auch die Nadelstärke verringern), das wirkt sich dann in erster Linie auf das Maschenbild aus - dickere Nadel + dünnes Garn = lockere Maschen, typisch beim Lace-Stricken z.B. Die empfohlene Nadelstärke ist ein Richtwert für ein gutes Maschenbild - nicht zu locker und nicht zu fest, letztendlich ist aber immer die Maschenprobe und Nadelstärke der jeweiligen Anleitung maßgeblich.

30.04.2015 - 22:30

country flag Katia wrote:

Salve, vi chiedo di un consiglio. Volendo fare la coperta un po' + grande, ad esempio una fila di quadrati in più in larghezza e una in lunghezza (circa 120x190) potrebbe essere sufficiente l'acquisto di un gomitolo in più per ognuna delle tipologie/colori indicate? grazie mille, K

01.04.2015 - 13:40

DROPS Design answered:

Buongiorno Katia. La coperta così come presentata è formata da 28 quadrati. Per aggiungere una riga sia in larghezza che in lunghezza, dovrà lavorare altri 12 quadrati, quindi quasi la metà in più di quelli che riesce a lavorare con le quantità di filato indicate. Le consigliamo di aggiungere 3 gomitoli di fabel, colore panna/beige e 2 gomitoli per ognuno degli altri colori. Buon lavoro!

01.04.2015 - 16:07

country flag Anna wrote:

Ik heb een vraag over de dikte van de haaknaald. In het patroon is aangegeven dat haaknaald 6 mm gebruikt moet worden, maar op de wikkel van het garen staat 2 mm. Het garen is ook heel dun. Is het wel de bedoeling om met haaknaald 6 mm te haken (ik ga ervan uit dat ik met één draad tegelijk haak). Vriendelijke groeten, Anna

03.02.2015 - 15:50

DROPS Design answered:

Hoi Anna. De naalddikte op de wikkel is een standaard, maar dat kan verschillen ivm het ontwerp, steken, structuur enzovoort. De vierkanten voor dit deken zijn los gehaakt. Je moet uitgaan van de stekenverhouding in het patroon: 1 vierkant meet 23 x 23 cm. Wij raden naald 6 aan, maar maak een proefvierkantje en kies de naald die je nodig hebt voor de juiste afmeting.

04.02.2015 - 13:24